top of page

Пенсії українцям які виїхали за кордон через війну, відмінять чи ні?


⚠️ Пенсії українцям які виїхали за кордон через війну, відмінять чи ні ?


☝️Нещодавно уряд вніс істотні зміни до порядку виплати пенсій громадянам України, що входять в різні категорії. Вже незабаром розпочнуться масові перевірки, під час яких деякі люди можуть бути позбавлені права на пенсійні виплати, тоді як іншим буде спрощено процедуру їх оформлення.


Цей матеріал присвячений питанню пенсій для тих, хто виїхав за кордон у зв'язку з війною. Обговоримо, чи продовжать надавати їм пенсійні виплати та в яких випадках їх можна втратити.


⭕ З'ясуємо, звідки пішли чутки про можливе скасування пенсій для виїжджаючих за кордон. Влада оголосила про початок масової перевірки документів. Ті, в кого дані особової картки не відповідають первинним даним, а також ті, хто не отримував пенсію протягом понад шести місяців або переїхав за кордон на постійне проживання, можуть опинитися під загрозою скасування або тимчасового призупинення виплат.


🧐 Ця інформація викликала тривогу серед пенсіонерів, які залишили Україну через війну, отримали тимчасовий притулок за кордоном і поки що проживають там. З'явилися обговорення: чи не вимушені їх всіх повертатися додому або ж позбуватися пенсії?


☝️ Так, насправді постійне проживання за кордоном може стати підставою для припинення пенсійних виплат. Втім, тимчасове перебування за кордоном або навіть отримання там тимчасового притулку не є достатньою підставою для такого рішення.


👌 Отже, більшість українців, які були змушені виїхати внаслідок воєнних дій і поки що не планують повертатися, можуть не хвилюватися.


✅ Навіть якщо ви знаходитесь за кордоном, маючи тимчасовий статус біженця, вам гарантовано буде виплачуватися українська пенсія — її ніхто не скасував і на даний момент немає законів, які б могли це змінити.


🟡 Важливо зрозуміти, що тимчасова охорона, яку ви отримали в іншій країні, не означає, що ви переїхали туди назавжди. Це дві абсолютно різні речі: тимчасовий притулок та постійне мешкання. Тому важливо усвідомлювати цю тонку межу, щоб не втратити право на пенсійні виплати.


⚠️ Але коли ж пенсіонер вважається особою, яка переїхала на постійне проживання за кордон, і втрачає право на пенсію?


Всі припущення про те, що люди, які виїхали на постійне проживання за кордон, можуть бути позбавлені пенсії, базуються на статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В ній визначено умови виплати пенсії в разі виїзду за кордон. Розберемося з цим питанням докладніше.


Норма Закону стосується ситуацій, коли пенсіонер переїжджає на постійне проживання за кордон. Це передбачає отримання постійного дозволу на проживання у іншій країні.


☝️ Хочемо наголосити, що багато хто плутає тимчасовий притулок, який оформляють біженці, з постійним дозволом на проживання. Тимчасовий притулок це лише можливість легально перебувати в іншій країні на обмежений термін, і це право може бути анульовано. Постійний дозвіл на проживання, в свою чергу, надає більше прав і гарантій, ніж тимчасовий притулок. Також є окрема категорія "біженці", які подаються на відповідний статус, у яких країна перебування вилучає закордонний паспорт і ці особи не можуть повернутись в свою країну. Такі особи мають свою окремо правосуб'єктність. Для коректності статті сьогодні ми не будемо розглядати саме цю категорію, це окрема тема для дослідження.


Отже, не кожен, хто виїхав з України, має постійний дозвіл на проживання в іншій країні — це доволі рідкісний випадок. І лише у таких випадках може постати загроза втрати української пенсії, але не для всіх без винятку.


🌍 Щоб вважатися особою, яка переїхала на постійне проживання, ви повинні пройти відповідну процедуру в Міграційній службі України, погасити всі податки та борги перед державою і знятися з обліку за місцем проживання в Україні. Тільки після цього у вашому паспорті з’явиться відмітка про виїзд на постійне проживання за кордон. Це означатиме, що ви офіційно вважаєтеся особою, яка переїхала на постійне проживання за кордон.


⚠️Пенсійні виплати під час тимчасового проживання за кордоном.

У випадку виїзду на тимчасове проживання за кордон, ви не втрачаєте право на отримання української пенсії. Тимчасовий статус вашого проживання в іншій державі відрізняється від постійного і не впливає на виплату пенсійних коштів. Це важливо враховувати, щоб не стикнутися з непорозуміннями та не втратити право на пенсію.


⚠️ Хто вважається особою, яка виїхала на постійне місце проживання.

Важливо розуміти, що закон встановлює чіткі критерії визначення осіб, які виїхали на постійне проживання за кордон. Однією з вирішальних характеристик є наявність постійного виду на житло в іншій державі. Отримання тимчасового притулку не є підставою для припинення пенсійних виплат. Відповідно до статті 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію втрачається лише у випадку оформлення постійного проживання через Міграційну службу України та виконання ряду інших умов.


🟡 Процедура отримання пенсії за кордоном.

В інших випадках, особи, які виїхали на постійне проживання в деякі країни, можуть отримувати пенсію через територіальні органи пенсійного забезпечення країни проживання. Процедура передбачає надання необхідних документів та взаємодію з відповідними службами в Україні.


🟡 Ризик призупинення пенсійних виплат.

Слід звернути увагу на те, що при неотриманні пенсійних виплат протягом півроку можливе їхнє призупинення. Це стосується як виплат через банківські картки, так і через «Укрпошту». Для відновлення виплат необхідно особисто звернутися до пенсійного фонду з паспортом та іншими документами.


🟡 Додаткові рекомендації для пенсіонерів.

Рекомендується регулярно, хоча б раз на півроку, знімати пенсію з картки, щоб уникнути можливих проблем з призупиненням виплат. Додатково, існує ймовірність введення додаткових перевірок для пенсіонерів, що вимушено знаходяться за кордоном, для виявлення можливих порушень та зловживань.

Причини таких перевірок зрозумілі. Коли в країні йде війна, далеко не завжди можна проконтролювати, хто з пенсіонерів живий, а хто помер. І часто за вже померлу людину хтось намагається і далі отримувати пенсію. Так, це справді трапляється.


▶️ Заключення.

На сучасному етапі важливо пам'ятати, що не кожен виїзд за кордон тягне за собою втрату права на пенсійні виплати. Більш того, деякі особи мають можливість отримувати пенсію навіть після виїзду на постійне проживання за кордон, залежно від держави призначення. Однак для забезпечення своїх прав пенсіонерам слід дотримуватися певних правил і рекомендацій.


При цьому, на наш погляд, не варто доводити цю ситуацію до абсурду. Зрештою, все це може бути організовано в електронному режимі, особливо зараз. Оскільки багато пенсіонерів не зі своєї волі перебувають зараз за кордоном. І позбавляти їх, можливо, останнього джерела існування, змушувати кататися в Україну і назад, ризикуючи життям і здоров'ям, на наш погляд, зовсім не гуманно.


Потрібна допомога❓

Звертайтесь до Міжнародного бюро правової допомоги :

☎️ +436643483748

📧 ib.legalassistance@gmail.com

🌍www.iblegalassistance.com

▶️ https://t.me/Buro_fur_Rechtshilfe

229 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page